Lättähattu Jyväskylän ja Äänekosken välillä lauantaina 24.10.2026

Lauantaina 24.10. Haapamäen Museoveturiyhdistys ry:n Dm7 dieselmoottorivaunut, eli “Lättähatut” tarjoavat kurkistuksen aikaan, jolloin Lättähatun kyydissä saattoi matkustaa Jyväskylän ja Äänekosken välillä. “Lättäliikenne” Jyväskylän ja Äänekosken välillä loppui 26.9.1987, eli hieman yli 39 vuotta sitten, eikä rataosalla ole sen jälkeen ollut säännöllistä matkustajaliikennettä. Rataosa on nykyään vain tavaraliikenteen käytössä.
Olitpa matkustanut jo aikoinaan tällä reitillä, tai ihan vain nostalgiannälkäinen, on aika kääriä eväsleivät voipaperiin, täyttää mehupullo ja lähteä kokemaan rautateidemme paikallisliikenteen kulta-aikaa Lättähatun pehmeillä penkeillä! Matkalla kuljemme myös vuonna 1964 valmistuneen Kangasvuoren rautatietunnelin läpi, joka oli yli 2,7 kilometrin pituudellaan vuosikymmenen ajan Suomen pisin rautatietunneli.
Junassa on lämmitys, valaistus ja WC, joten mukavuus on taattua, vaikka sattuisi kylmä ja synkkä päivä!
Aikataulut:

Hinnasto:

Kyytiinnousupaikat:
Avaa kartta uudessa välilehdessä
Liput myydään junan kyydissä. Maksuvälineinä käyvät sekä maksukortit että käteinen. Valitettavasti lippuja ei myydä ennakkoon ja istumapaikat eivät ole varattavissa. Suosittelemme saapumaan asemalle hyvissä ajoin ennen lähtöaikaa.
Lastenvaunut yms. matkatavarat kulkevat maksutta junan matkatavaraosastossa.
Tervetuloa museojunan kyytiin!